Home O Michaelovi, pro Michaela Velikonoční kraslice pro MJ

Partneři

Partneři akce

Zimní pohádkové království

 

HAMMER TIME s.r.o.

(majitel penzionů Družba, Hořec,

Šáteček a Zámeček v Horní Malé Úpě)

 

Firma

poskytla led na tvorbu ledových soch

PřihlášeníVelikonoční kraslice pro MJVelikonoce se blíží, proto vyhlašujeme soutěž o nejkrásnější - nejnápaditější - nejzajímavější - prostě NEJ... kraslici s námětem Michaela Jacksona.
Nemusíte se omezovat na skutečná vajíčka - kraslici můžete vytvořit i sami, třeba hodně velikou!

Fotografie kraslic, které nám pošlete, samozřejmě zveřejníme zde a na Facebooku a dále budou skutečné (trvanlivé) kraslice vystaveny na výstavě v létě!

Velikonoce - tradiční zvyky PDF Tisk Email

Velikonoce jsou vůbec nejvýznamnějším křesťanským svátkem – smutnou připomínkou Kristova Ukřižování a oslavou Zmrtvýchvstání (tak tohle slovo ve mně vyvolává docela smutek - kdyby se tak tahle historie mohla zopakovat...). Křesťanské svátky jara začínají mnohem dříve, a to již na Popeleční středu, 40 dní předem – začíná 6 týdnů trvající postní období.

Velikonoce jsou pohyblivé svátky a každý rok se slaví jindy – v 6. století bylo rozhodnuto, že se Velikonoce mají konat po prvním jarním dnu (jarní rovnodennosti – 21. březnu) a zároveň po prvním úplňku od té doby.

O páté neděli postní se v katolickém obřadu poprvé připomíná Kristova smrt – Smrtná neděle (kdy se podle lidových zvyků také vynáší Smrtka – Morana).

Šestá, poslední postní neděle je Květná, kdy začíná velikonoční Svatý týden (Velký, pašijový týden - poslední týden před Velikonocemi). O Květné neděli se připomíná den, kdy Ježíš slavným způsobem vjel do Jeruzaléma a zveřejnil své mesiášské poslání. Lidé jej vítali a mávali palmovými větvemi.

Modré pondělí – bylo vždy dnem volna, křesťanům bylo zapovězeno vykonávat jakoukoli práci.

Šedivé úterý – bylo zvykem, že hospodyňky uklízely, vymetaly pavučiny.

Škaredá středa (nebo také sazometná, smetná) – tento den se vymetaly komíny. Škaredá proto, že se prý se Jidáš mračil na Krista a v tento den jej také zradil. Podle lidové víry se v tento den nikdo nesmí mračit, jinak by mu to zůstalo po celý rok.

Zelený čtvrtek – podle barvy liturgických rouch používaných tento den v kostele. Podle pověry se v tento den má jíst zelená strava (špenát, zelí, hrách, jarní bylinky…), aby byl člověk zdravý (tento zvyk možná vznikl až podle názvu. O Zeleném čtvrtku se naposledy rozeznívají kostelní zvony a utichají až do velikonoční vigilie („odlétají do Říma“), mezitím je jejich zvuk nahrazen řehtačkami a klapačkami.

Velký pátek – je den smutku, je to den Kristova ukřižování, říká se, že je to nejtišší den vůbec. V lidových pověrách se spojen s magickými silami – modlitby a věštby mají zvlášť velkou účinnost, otvírají se hory a vydávají své poklady. Otvíral se Blaník s ukrytými rytíři. Nesmělo se nic půjčovat (půjčená věc by mohla být očarovaná), nesmělo se hýbat zemí (rýt, kopat, okopávat) ani prát prádlo, protože by bylo namáčené do Kristovy krve.

Bílá sobota – byla posledním dnem dlouhého půstu. Její název je odvozen od bílého pláště těch, kteří byli pokřtěni a přijati do řad církve. Noc ze soboty na neděli je Velká noc. Jako připomínky pohanských obřadů zůstalo v katolické liturgii svěcení ohně. Před noční bohoslužbou, nazývanou vigilie (bdění), se posvětil oheň rozdělaný venku před vchodem kostela a od něj se zapálil tzv. paškál – velká velikonoční svíce, která přenesla oheň do kostela. Od ní si zapalovali své svíčky věřící. Lidé si brali zbytky dohořívajícího velkého ohně – uhlíky měly ochrannou a očistnou moc. Od doutnajících uhlíků se po mši doma zapaloval nový oheň

Boží hod velikonoční – podle legendy Kristus vstal z mrtvých za svítání „prvního dne v týdnu“, což byla podle židovského kalendáře neděle.

Velikonoční pondělí – není církevním svátkem. Z pohledu lidových zvyků je však nejdůležitějším dnem Velikonoc.

 
Thrillerové vajíčko PDF Tisk Email
Napsal uživatel Daniela   
Úterý, 30 Březen 2010 07:06

Tak toto vajíčko je docela ujeté - ale podobný systém můžete použít na úplně optimistické jarní figurky - a třeba i figurku znázorňující Michaela...
Thrillerová příšera
Pro výrobu stačí 1 vyfouknutá skořápka - na ni namalujete obličej a do otvorů provléknete např. tenké drátky. Jimi upevníte koudel (k dostání v instalatérských potřebách) jako vlásky, šaty (v tomto případě z fáče) a případně si dáte práci s "pařátky" z moduritu, které rovněž přichytíte drátky...

Aktualizováno Úterý, 30 Březen 2010 07:13
 


Newsflash

Krkonoše - příležitost !!!

Zveme všechny milovníky zimy do Horní Malé Úpy v Krkonoších, kde majitelé penzionů Družba a Hořec hostí budovatele Zimního pohádkového království. Zde spolupracují profesionální sochaři s amatérskými zájemci a s dětmi z dětských domovů při vytváření sněhových komplexů a uměleckých děl z ledu a sněhu.

Můžete se zúčastnit i vy!!!

Akce trvá po celou zimní sezónu až do jara - ubytování a strava pro účastníky zdarma (podmínkou je věnovat polovinu každého dne pobytu práci na budování Pohádkového království).

Blanka Žáčková vytváří Čerta


 

 

OUR Story (of HIStory)

V září tohoto roku si připomeneme 15. výročí Michaelova koncertu na pražské Letné!

Přijďte s námi strávit celý den věnovaný vzpomínkám na tento mimořádný zážitek, hudbě, tanci a Michaelovu poselství. Tentokrát bude mít naše setkání mezinárodní rozměr, právě tak, jak si to Michael vždy přál - jeho umění a láska spojuje lidi v zájmu šíření dobra.

Odpolední putování po místech Michaelova pobytu v Praze završí v 19:00 hod. tribute koncert v Divadle Hybernia v centru Prahy.


 

 

!!! POZOR POZOR !!!

V sobotu 25.6. se můžete těšit na zcela neobvyklý zážitek - Tribute Parník Party věnovaná Michaelovi a všemu, co měl rád. Nebude tedy chybět Michaelova hudba, tanec imitátorů, tanečních skupin a možnost si zatančit na palubě lodi spou s ostatními. Chystáme i skvělé hry a překvapení!!!

Kdy: sobota 25.6. 2011, 17:00 - 19:30 hod.

Kde: Loď Európé, Praha 1, nábřeží Na Františku (u zastávky bus č. 133 "Nemocnice na Františku")

Vstupné: 260,- Kč

Rezervace vstupenek prostřednictvím mailu (info@heal-the-world.cz)

Loďka...


 

 

Na velikonoční neděli 24.4. jste všichni srdečně zvání na velký Velikonoční pochod Prahou, který začíná ve 14:00 hod. na stanici metra Muzeum (u "koně") na Václavském náměstí v Praze.
Dále půjdeme směr Můstek - Prašná brána a Palladium - Staroměstské náměstí - hotel InterContinental.
Během pochodu budeme tančit (proto pilně cvičte choreografii Drill a dále i TDCAU - tak, jak se nacvičuje při společných trénincích v Podolí každé pondělí) a vybírat penízky na Dětské centrum v Praze-Krči.
Jako obvykle spojíme příjemné s užitečným a dopředu objednáváme pěkné počasí!
...dorazí i Milan Balkins!


 

V tyto podzimní dny se sejdeme, abychom si společně vychutnali tajemnou atmosféru - Halloween Ghosts Party bude ve znamení videoklipu Ghosts a všech dalších Michaelových tématických "záhrobních" fantazií.
Nachystejte si stylový kostým a jste vítání v sobotu 6.11. od 20:00 (pomoci s přípravami, např. instalací dekorací můžete již od 17:00) v hudebním klubu XT3 v Praze na Žižkově - www.xt3.cz, Rokycanova 29. Můžete přispět jakoukoli vhodnou dekorací, příspěvkem k programu...


 

V rámci výstavy TRIBUTE TO MICHAEL JACKSON vyhlašujeme literární soutěž o nejlepší báseň věnovanou Michaelovi nebo jím inspirovanou.
Básně do soutěže posílejte e-mailem na adresu: info@heal-the-world.cz   nejpozději do 24:00 hodin dne 25.8.2010.
Proběhne vyhodnocení a vítězové budou vyhlášeni na závěrečném večeru výstavy v Divadle Hybernia dne 29.8. (začátek v 17:00 hodin). Zde budou předány hodnotné věcné ceny vítězům (pokud autoři nejlepších básní nebudou osobně přítomni, dohodne se osobně jiný způsob předání ceny).
Spolu se soutěžními básněmi nám prosím posílejte i své jméno a kontakt.
Nejlepší básně přečteme v Hybernii veřejně během slavnostního večera. 


 

MOONWALK WORKSHOP II.
Po velkém úspěchu první akce si zopakujeme výuku moonwalku a dalších Michaelových specialit opět v neděli 22.8. od 12:00 do 19:00 hodin. Vašimi instruktory v průběhu odpoledne budou nejlepší imitátoři MJ: Roy Shovel a Alphonse Mboussa.


 

Vstupenky na závěrečný večer TRIBUTE TO MICHAEL JACKSON /II/ v Divadle Hybernia, který se koná 29.8. od 17:00 hod. jsou v prodeji v předprodejní síti TICKETPORTAL (www.ticketportal.cz).
Opět Vás čeká nabitý program show, vystoupí řada imitátorů a hostů.
V rámci večera budou vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší báseň inspirovanou M. Jacksonem.
Proběhne dobročinná aukce některých vystavených děl a dalších předmětů.


 

MOONWALK WORKSHOP
V sobotu 14.8. od 12. do 19. hod. jsou v divadle Hybernia (na naší výstavě o Michaelovi) vítáni všichni, kdo si chtějí pod vedením vynikajících imitátorů vyzkoušet moonwalk a další typické prvky Michaelova tance.


 

Děkujeme za příspěvky, které nám poskytujete na výstavu! Nyní se naskýtá nová možnost jejich využití:

pojďme spojit své síly a do data 15. výročí koncertu MJ na pražské Letné v září 1996, kde zahajoval své turné HIStory, připravíme krásnou výpravnou knihu s příspěvky nás všech!

Kdo byl svědkem událostí, které tehdy proběhly, setkání s MJ, kdo byl přítomen na místech, která tenkrát Michael navštívil – můžete přispět svým svědectvím, ať již Vaším popisem toho, co jste v oněch dnech prožívali, tak Vašimi fotografiemi (podrobnosti a aktuality v kategorii literatura)!


 

Hledat

Valid XHTML and CSS.